Triduum Paschalne to nazwa uroczystości obchodzonych w Kościele katolickim pod koniec tak zwanego Wielkiego Tygodnia. Poprzedzają one Niedzielę Wielkanocną.Określenie to wywodzi sięz języka łacińskiego, gdzie „triduum” znaczy tyle co „trzy dni”, a zatem chodzi tu o: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Przymiotnik „Paschalny” wskazuje z kolei na związek owych uroczystości z hebrajskim świętem Paschy, podczas którego, jak podają Ewangelie, rozegrały się najważniejsze wydarzenia związane z ofiarą Jezusa Chrystusa: Ostatnia Wieczerza, męka oraz śmierć na krzyżu. Do Triduum Paschalnego zalicza się również Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego.
Wielki Czwartek
W Wielki Czwartek w Kościele katolickim sprawuje się mszę świętą upamiętniającą Ostatnią Wieczerzę, podczas której Chrystus dokonał przemiany swojego ciała i krwi w chleb i wino. To jednocześnie święto ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. W trakcie mszy świętej księża mają na sobie białe lub złote szaty. W wielu kościołach celebruje się tego dnia zwyczaj umywania nóg przez jednego z kapłanów na znak naśladowania Jezusa, który umył nogi swoim Apostołom. Po mszy Najświętszy Sakrament przenosi się do miejsca zwanego ciemnicą, gdzie jest On adorowany przez wiernych.
Wielki Piątek
W Wielki Piątek oprócz nabożeństw Drogi Krzyżowej w Kościele katolickim odbywa się wieczorna liturgia upamiętniająca śmierć Jezusa na krzyżu (Liturgia Męki Pańskiej). Nie jest to jednak msza święta. Kapłani mają na sobie czerwone szaty, symbolizujące cierpienie i krew przelaną przez Chrystusa. Przed rozpoczęciem liturgii kapłan pada na twarz (tzw. prostracja) przed ołtarzem na znak ukorzenia się przed Bogiem. Najważniejszym punktem uroczystości jest obrzęd adoracji krzyża przez wiernych. Po liturgii Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie odbywa się całonocne czuwanie.
Wielka Sobota
W Wielką Sobotę wierni odwiedzają Grób Pański i nadal adorują krzyż. Ponadto w kościele ma miejsce święcenie pokarmów, m.in.: jajek symbolizujących nowe życie, soli mającej chronić przed moralnym zepsuciem oraz chleba jako powszedniego pożywienia. Zwyczajowo w Wielką Sobotę katolicy zachowują post. Wieczorem odbywa się tak zwana Liturgia Światła i Liturgia Chrzcielna – poświęcenie wody i ognia, które formalnie rozpoczynają okres Wielkanocy.
Noc Paschalna oraz Niedziela Wielkanocna to największe święto chrześcijańskie, pierwszy dzień tygodnia, uroczyście obchodzony w każdą niedzielę przez cały rok. Apostołowie świętowali tylko Wielkanoc i każdą niedzielę, która jest właśnie pamiątką Nocy Paschalnej. Dopiero z upływem wieków zaczęły pojawiać się inne święta i okresy przygotowania aż ukształtował się obecny rok liturgiczny, który jednak przechodzi różne zmiany. W tym roku poranek niedzielny był chłodny z opadami śniegu./SS/